Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 im. Królowej Jadwigi w Gdyni

Jesteś tutaj: StartEkologiaZdrowieProgramy profilaktyczne 2015/2016 we współpracy z PSSETrzymaj formę

To jest strona archiwalna.
Bieżąca strona szkoły jest pod adresem
zsp2.gdynia.pl

Trzymaj formę

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła kontynuowała swój udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!”.

Celem  projektu było  zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie, propagowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży szkolnej w zakresie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych i promocji zasad aktywnego stylu życia. Poprzez projekt zachęcaliśmy  uczniów do dokonywania właściwych żywieniowych wyborów i aktywnego spędzania wolnego czasu. Do realizacji zaplanowanych zadań włączyli się uczniowie klas VII oraz gimnazjum, kilka klas V i VI, nauczyciele, a także rodzice naszych wychowanków.

W ramach realizacji programu „Trzymaj formę!” przygotowano gazetki ścienne dotyczące zasad zdrowego odżywiania się, które były na bieżąco aktualizowane.

Przeprowadzono pogadanki tematyczne z uczniami klas na zajęciach z wychowawcą, lekcjach przyrody, wychowania fizycznego, które dotyczyły zdrowego stylu życia (właściwie zbilansowanej diety, aktywności fizycznej każdego dnia, regularnego picia wody).

Uczniowie na lekcji biologii mieli za zadanie stworzyć prezentacje multimedialne z tematów obejmujących  program. Stworzona aż 31 prezentacji przez klasy VII i klasy gimnazjalne, które następnie były prezentowane podczas wywiadówek z rodzicami.

22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody. W tym dniu na szkolnym korytarzu zawisły plakaty z informacjami o zasobach wody na Ziemi, jej roli w organizmie człowieka oraz ciekawe hasła związane z tą tematyką. Na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie mogli wysłuchać wykładu, dlaczego woda jest tak ważna dla organizmu, dlaczego  sportowcy nie piją słodkich napojów i jakie są skutki odwodnienia organizmu.

Jednak głównym założeniem projektu było propagowanie wśród uczniów aktywności ruchowej. Wraz z innymi nauczycielami wychowania fizycznego chcieliśmy pokazać uczniom, że istnieją inne formy aktywności ruchowej niż tylko ta na lekcji. Skupiliśmy się między innymi na promowaniu takich aktywności ruchowych, które nie są ujęte w podstawie programowej: organizacja rajdów rowerowych, pieszych wycieczek, wyjścia do Jump City,
na lodowisko lub na ścianki wspinaczkowe. Daliśmy również uczniom możliwość wyboru zajęć. Jedna godzina w tygodniu należała do uczniów, którzy mogli decydować, co chcą robić, sami prowadzili zajęcia spełniając swoje potrzeby ruchowe, a jednocześnie się nie nudzili. Wdrożyliśmy również w życie projekt „My się zimy nie boimy”, którego celem było zachęcenie uczniów do aktywności podczas zimy, pory roku, która nie sprzyja aktywności ruchowej. Gdy tylko pojawił się śnieg, niemal każda lekcja wuefu odbywała się na świeżym powietrzu. Uczniowie mieli za każdym razem świetną zabawę, bez względu na wiek: rzucali kulkami do celu, lepili bałwany, zjeżdżali na jabłuszkach. Oprócz tego, że dzieci mogły spędzić chociaż jedna lekcję na świeżym powietrzu zamiast w ciasnej, dusznej sali, zaobserwowaliśmy, że uczniowie się świetnie integrowali.

Uczniowie naszej szkoły brali również udział w licznych zawodach: piłki ręcznej, lekkoatletyki, dwa ognie usportowione, Dzięki nim uczniowie mogli uczyć się odpowiednich zachowań podczas rywalizacji sportowej, zasad fair-play.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że tego typu programy są potrzebne szkołom, mimo że wielu uczniów uczestniczy w nich z roku na rok. Dzięki temu są wciąż na bieżąco, a jednocześnie przypomina im się ciągle o potrzebie zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania oraz nabywania odpowiednich, zdrowych nawyków.

Program „Trzymaj Formę!” pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w jego realizację.

Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które podjęliśmy przyniosą w przyszłości pożądane efekty.

Wrzesień 2021