Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 im. Królowej Jadwigi w Gdyni

Misja szkoły:

"W bezpiecznych i zdrowych warunkach

kształcimy i wychowujemy dzieci i młodzież

na ludzi sukcesu"

Jesteś tutaj: StartEkologiaO nas

To jest strona archiwalna.
Bieżąca strona szkoły jest pod adresem
zsp2.gdynia.pl

Aby osiągnąć trwały i zrównoważony rozwój
oraz poprawę jakości życia wszystkich ludzi,
państwa powinny ograniczyć bądź wyeliminować
modele produkcji lub konsumpcji zakłócające
ten rozwój (…)”.

Zasada 8. Deklaracji z Rio w sprawie Środowiska i Rozwoju, 1992 r.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Gdyni LIDEREM LOKALNEJ EKOLOGII

Edukacja ekologiczna w naszej szkole od wielu lat prowadzona jest w sposób zorganizowany i cykliczny. W 2005 roku przystąpiliśmy do programu EKOZESPOŁY GAP POLSKA. Program Ekozespołów jest edukacyjnym programem ekologicznym, skupionym na kreowaniu zachowań i nawyków proekologicznych  w codziennym życiu w rodzinie, w szkole i podczas zakupów. Jest to program konsumencki, podnoszący świadomość zużywania zasobów naturalnych (wody, energii, paliw w transporcie), wytwarzania odpadów i wyboru produktów żywnościowych. Realizacja programu możliwa jest podczas lekcji  przyrody, biologii lub geografii, godzin wychowawczych oraz kół zainteresowań. Głównym celem jest zachęcenie do podejmowania działań proekologicznych w środowisku lokalnym, współpracy i dialogu z samorządem, prowadzenia przez dzieci i młodzież lokalnych kampanii na rzecz poszanowania zasobów środowiska. Każdego roku otrzymywaliśmy nagrody na szczeblu wojewódzkim, a w V edycji otrzymaliśmy wyróżnienie na szczeblu krajowym.

Obecnie współpracujemy z Komunalnym Związkiem Gmin Doliny Redy i Chyloni, organizując kampanie informacyjne oraz konkursy proponowane przez Związek.

W roku szkolnym 2012/2013 przystąpiliśmy do programu Lider lokalnej ekologii, którego głównym celem jest aktywizacja społeczności lokalnej do działań na rzecz ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa ekologicznego. Nasze działania były nagradzane tytułem LIDERA   LOKALNEJ   EKOLOGII.

Od wielu lat kształtujemy świadomość ekologiczną wśród naszych uczniów, nauczycieli  i rodziców.

W ramach programu podejmujemy  różnorodne działania:

• organizujemy całoroczne międzyklasowe konkursy ekologiczne
  • organizujemy warsztaty o tematyce ekologicznej dla uczniów naszej szkoły,
  • prowadziliśmy lekcje multimedialne, w których przygotowanie zaangażowani są uczniowie,
  • przygotowujemy obchody Dnia Ziemi,
  • aktywnie uczestniczymy w akcji Sprzątanie Świata,
  • prowadzimy zbiórkę surowców wtórnych,
  • pomagamy zwierzętom w schronisku, zbierając karmę i koce a także promując wolontariat,
  • zapraszamy  ciekawych ludzi w celu zapoznania młodzieży z ich pracą, pasją,
  • organizujemy zajęcia o tematyce ekologicznej dla uczniów poza szkołą,
  • organizujemy ekologiczne konkursy wiedzy, plastyczne, literackie i inne.
Wrzesień 2021